Jaki ubiór w góry latem?

Ocena
0.00
/
Głosów:0
Oceń

Góry kojarzą się ze spokojem i przecudownym klimatem, zarówno dla osób początkujących, jak i tych zaawansowanych. Natomiast myśląc o letnim wypadzie w góry, myślisz o słońcu, lekkiej opaleniźnie, dość szybkim marszu i dużym plecaku. Podczas pobytu w górach latem, możemy nabawić się poparzenia słonecznego, odcisków z powodu źle dobranych butów oraz odwodnienia. Dlatego też należy przygotować się do tej wyprawy z głową. Zapraszamy do zapoznania się z poniższymi radami!

Priorytetem podczas wycieczki latem w górach jest nakrycie głowy!

Do najistotniejszych elementów należy okrycie głowy. Powinniśmy ochronić nasze oczy, głowę, włosy przed mocniejszym promieniowaniem słonecznym. Dostępne są uniwersalne chusty, tradycyjne czapki z daszkiem bądź kapelusze z rondem, które ochronią górną powierzchnię naszego ciała.

Na wycieczkę w górach letnią porą roku zainwestuj w odpowiednią odzież!

Kolejnym ważnym aspektem jest odzież – koszulki, bluzy, spodnie. Najodpowiedniej, aby ubrania były przepuszczające, inaczej oddychające. Kiedy energicznie maszerujemy, nasze ciało bardziej się poci. Z tej przyczyny ważne jest odprowadzenie wilgoci, by nie schładzać ciała na przykład mokrą koszulką. Wspaniałe na letnie wyprawy są ubrania z wełny merino, która jest cienka oraz dostosowuje się do otoczenia, regulując temperaturę ciała.

Często wraz z latem przychodzą silniejszej deszcze, dlatego należałoby spakować także kurtkę przeciwdeszczową z wodoodporną membraną. Szczególnie stosowne są te z dodatkowym systemem wentylacji, na przykład w postaci dodatkowych zamków pod pachami, które mogą odprowadzać powietrze. Wodoszczelność jest zależna od parametrów pojedynczych membran. Standardowe kurtki softshellowe mogą nie powstrzymać obfitych opadów deszczu, albowiem są pokryte jedynie impregnatem zapewniającym nienasiąkanie wody, który po paru praniach najzwyczajniej się ściera. Warto zainwestować w związku z tym w porządną, hardshellową kurtkę z dobrej jakości membraną.

Buty na wycieczkę w góry latem są ważnym aspektem!

Porządne buty na szlaki górskie to ważna kwestia. Najczęściej większość osób radzi, aby wybierać wyższe buty sięgające za kostkę. Nie jest to jednakże konieczność, jeśli wybieramy proste, niezbyt wymagające trasy. Bierzmy pod uwagę również temperaturę, w jakiej przyjdzie nam się wspinać – kilka centymetrów przewiewu stopy będzie stanowić różnicę. Oczywiście nie uwzględniamy wszelakiego typu klapek lub lekkiej konstrukcji półbutów. Po parogodzinnym marszu nawet po najrówniejszej powierzchni na nogach pojawią się bąble, pęcherze, obtarcia i będzie nam po prostu niekomfortowo. Na lekkie trasy możemy za to rozważyć ubiór porządnych, turystycznych sandałów. Tego typu obuwie jest niezwykle wygodne ze względu na dobre dopasowanie do stopy i solidne podeszwy. Podczas chodzenia zabezpieczają nasze nogi przed skręceniami oraz upadkami. Większość jest wyłożona antybakteryjnymi powłokami, co ponadto chroni przed wilgocią. Jeśli bierzemy pod uwagę obuwie z wyższą cholewką, zastanówmy się nad wyborem tych z wodoszczelną membraną. Odporność butów na wodę jest niezwykle ważna, kiedy przechodzimy przez kałuże lub strumyki bądź zwyczajnie zacznie mżyć deszcz.

Na wycieczkę latem w góry niezbędne okażą się okulary przeciwsłoneczne!

Okulary przeciwsłoneczne to niewątpliwie „musthave” wypadu w góry. Kiedy jesteśmy wyżej nad poziomem morza, słońce także bardziej daje się we znaki. Wtedy jesteśmy bardziej narażeni na promieniowanie. Chrońmy oczy, wybierając okulary, które faktycznie są do nas dostosowane, nie będą spadać z nosa w czasie aktywnego marszu.

Właściwy plecak to podstawa wycieczki w góry latem!

Czasami zdarza się tak, że turyści w górach noszą prowiant oraz picie w reklamówkach. Niestety nie jest to dobre rozwiązanie. Plecak to podstawa! Dobrze, aby plecak był sztywny. Zależy to również od tego, na jak długo wybierasz się na szlak. Jeśli jest to trasa jednodniowa, to może być mały plecak, który nie musi być bardzo sztywny. Plecak powinien wygodnie leżeć na plecach, dlatego zaleca się kupić w miarę miękki. Ważna jest wentylacja, szczególnie w cieplejsze dni oraz dłuższe trasy!

Informacje
Oceń Artykuł
0Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj Komentarz