Co zrobić, aby zostać onkologiem?

Ocena
0.00
/
Głosów:0
Oceń

Nazywana jest chorobą cywilizacyjną, ponieważ choruje, a także niestety umiera na nią dużo ludzi. Lekarze walczą o zdrowie i życie każdego chorego, najlepiej jak tylko potrafią. Poświęcają swój czas, czasami więcej aniżeli wymaga od nich praca! Walczą dniem i nocą o to, aby chory mógł wrócić do domu, jeżeli leży w szpitalu. Niejednokrotnie sami są przemęczeni, ale to ich nie powstrzymuje przed dalszym działaniem.

Na czym polega chirurgia onkologiczna?

Chirurgia onkologiczna to dotąd najskuteczniejsza metoda w leczeniu nowotworów. Niestety jest to metoda inwazyjna oraz w wielu przypadkach najbardziej radykalna. Często wiąże się z nieodwracalnymi skutkami, mowa o ubytkach na ciele, których nie da się odratować. Niemniej jednak ponad 60% chorób nowotworowych daje się zwalczyć przy zastosowaniu właśnie chirurgii onkologicznej.

Mimo relatywnie dużej skuteczności nie jest to pierwszy wybór przy leczeniu chorób nowotworowych. Niekiedy wystarczy tylko mała interwencja chirurga, w celu wzięcia wycinka zmiany skórnej. Stosuje się także zabiegi uśmierzające, inaczej paliatywne. Dochodzi do tego w ekstremalnie ciężkich przypadkach, kiedy choroba nowotworowa jest na tyle zaawansowana, że nie da się uratować pacjenta. Zabieg ma na celu ulepszyć wygodę w ciężkim okresie.

Stopniowy oraz systematyczny rozwój medycyny dostarcza lekarzom coraz to nowe narzędzia do walki o ludzkie życie lub zdrowie. Dzięki temu możliwości, które może zastosować chirurg, znacząco się poprawiły. Jest to przede wszystkim istotne przy bardzo trudnych oraz skomplikowanych operacjach, związanych ze sporą utratą krwi. Operacje stały się bardziej kontrolowane i skutkowały coraz bardziej pozytywnymi efektami.

Dzięki poznaniu oraz użyciu metod odtwórczych i metod rekonstrukcji powstały szanse na kształtowanie coraz doskonalszych protez kostnych lub naczyniowych. Protez, gdzie koryguje się niedostatki tkanek, dzięki temu chirurgia już nie kojarzy się ze skrajnością – amputacją.

Leczenie w chirurgii onkologicznej

Dawniej, pośród chorych panowało przekonanie, że wycinanie zmian nowotworowych jest zagrażające, albowiem cięcie guza stopniowo powodowało jego odrastanie. Wiedza medyczna nie była jeszcze w tej materii adekwatnie rozwinięta, dlatego pozbywano się jedynie widocznej zmiany. Obecnie wycina się guz wraz z całą otoczką zdrowych tkanek, to podstawowa różnica rzutująca na sukces operacji chirurgicznych.

Nadzwyczaj istotne jest szybkie reagowanie oraz podjęcie działań chirurgicznych w wypadku choroby nowotworowej. Odpowiednie monitorowanie oraz podjęcie leczenia w należytym momencie może uchronić pacjenta od śmierci. Nie można dopuścić do leczenia zachowawczego i bezczynnie odsyłać chorego od szpitala do szpitala. Osoby chore również nie powinny lekceważyć ani przeciągać konieczności leczenia. Im wcześniej specjaliści zajmą się nowotworem, tym większe szanse on zyskuje.

Chirurg onkolog rozpoznaje nowotwór na bazie badania histopatologicznego – próbki chorych tkanek bądź na podstawie oceny cytologicznej badanych komórek. Wykonywane są operacje służące odpowiedniej diagnozie oraz rozpoznaniu – laparotomie. Wykorzystywana jest również biopsja celowana, wykonywana przy użyciu aparatu USG bądź TK. Zmiany łatwo dostępne (np. na skórze) są wycinane i wówczas poddawane badaniu. Ze zmian trochę większych i bardziej ukrytych są pobierane wycinki guza.

Bywa, że komórki nowotworowe występują również poza obszarem guza. Wówczas chirurg onkolog musi wdrożyć immunoterapię czy też chemioterapię. Dochodzi do tego, kiedy zakażone miejsca znajdują się już poza zasięgiem lekarza oraz konieczne jest wykorzystanie innych, mniej inwazyjnych środków.

Jakie są główne zadania chirurga onkologa?

Choroba nowotworowa wymaga zarówno od chorego, jak i chirurga onkologa dużo wytrwałości, cierpliwości oraz siły, żeby wspólnie mogli walczyć o zdrowie pacjenta. Lekarz onkolog często postawiony jest w trudnej sytuacji, która wymaga od niego odporności psychicznej na stres, lęk i smutek. To w jego rękach leży życie pacjenta, a to jest obciążające wyzwanie. Pamiętaj, że jest to ciężka profesja, która może rzutować na samopoczucie i zdrowie.

Informacje
Oceń Artykuł
0Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj Komentarz