Fitness po ciąży — młoda mama wraca do kondycji

Ocena
0.00
/
Głosów:0
Oceń

Fitness po porodzie dla młodej mamy może okazać się wyzwaniem. Po porodzie potrzebne jest parę tygodni, aby dojść do siebie i wypocząć. Poród wiąże się nie tylko z radością, ale niekiedy też i z osłabieniem organizmu. Niektóre mamy mogą przybrać na wadze, a dodatkowe kilogramy nie znikają od razu. Organizm po porodzie jest wyczerpany. Młoda mama musi zadbać o dobre samopoczucie i relaks, następnie zacząć od spokojnych ćwiczeń, które dotlenią mózg i pozwolą wrócić do formy. W tym artykule piszemy o przykładach ćwiczeń, które przydadzą się młodej mamie.

Młoda mama potrzebuje czasu, aby dojść do formy po ciąży

Jeżeli mamy do czynienia z porodem naturalnym, przeciętny połóg trwa około 6 tygodni. Jest to czas, który organizm potrzebuje ażeby się zregenerować oraz ustabilizować. Przy porodzie za pomocą cięcia cesarskiego kobiety mogą przez dłuższy czas odczuwać dyskomfort powiązany z bólem podczas wygajania się blizny po cięciu. W obydwu przypadkach bardzo istotne jest, by ze wzmożoną aktywnością fizyczną poczekać do upływu co najmniej 8 tygodni od porodu oraz poddać się kontroli u lekarza, jaki oszacuje, czy nasz organizm wraca powoli do stanu sprzed ciąży. Wypada pamiętać, że mamy po porodzie powinny spokojnie wracać do formy i odpowiednio zestawiać ćwiczenia, ostrożnie intensyfikując treningi. Mięśnie dna miednicy oraz cały aparat podtrzymujący narządy rodne jest jeszcze osłabiony po noszeniu przez parę ubiegłych miesięcy istotnego ciężaru. Ważne jest, by rozpocząć od powolnego pobudzania tych mięśni przez odpowiednie, niezbyt intensywne ćwiczenia.

Od czego młoda mama może zacząć treningi po porodzie?

Wir codziennych obowiązków z maluszkiem nie upraszcza zrzucenia wagi po porodzie. Trzeba zacząć łagodnie, nie nadwyrężać organizmu. Na początek znakomite będą spacery jako zwiększenie kondycji ciała. Orzeźwiające powietrze aktywuje nas do działania. Później można spróbować wizyty w klubie fitness (są miejsca, dokąd można przyjść nawet z dziećmi). Tam, pod okiem fachowca, zostaną dobrane ćwiczenia do naszego bieżącego poziomu kondycji i sprawności. Zestawy ćwiczeń to z początku szczególnie wzmocnienie mięśni miednicy, brzucha i pośladków, tłumienie bólu dolnego odcinka kręgosłupa oraz odciążanie go. Często stosowane są elementy jogi lub pilatesu.

Ćwiczenia dla młodej mamy, które pozwolą się odprężyć

Na wstępie wskazane jest począć od ćwiczeń oddechowych, które usprawnią pracę przepony, dotlenią mózg, pozwolą się odprężyć. Równie ważne są ćwiczenia przeciwzakrzepowe – ćwiczenia rąk oraz nóg, realizowane w seriach, poprawiające krążenie. Kilka razy dziennie wskazane jest ćwiczyć mięśnie dna miednicy – poprzez cykliczność oraz systematyczność dawna sprawność tego narządu wróci w stosunkowo krótkim czasie. Następnym aspektem jest pobudzenie mięśnia poprzecznego, odpowiadającego za mięśnie brzucha, ich napięcie. To istotne, bowiem wbrew temu co robi niestety większość pań, brzuszki są złym ćwiczeniem po porodzie! Skutkuje to rozstępem mięśni prostych brzucha, a w konsekwencji może być powodem przykrych kłopotów z kręgosłupem, nietrzymania moczu lub powstania przepukliny brzusznej! Gdy zaczynamy ćwiczyć, unikajmy przetrenowania, nie dyktujmy sobie nazbyt dużego tempa i intensywności treningów, w miejsce tego słuchajmy swojego ciała oraz ćwiczymy mądrze. Na początku odpuśćmy bieganie bądź wspinaczkę górską, na to przyjdzie jeszcze czas.

Przykłady ćwiczeń fitness dla młodej mamy — dla początkujących

Dobre ćwiczenia po porodzie to takie, które dbają o rozwój mięśnia poprzecznego oraz mięśni dna miednicy. Od czego należy zacząć? Ułóż się na boku z wyprostowanymi nogami, a po czasie podnieś jedną z nich wysoko. Wysiłek wykonuj, podnosząc nogę na zmianę. Kolejną aktywnością fizyczną może być unoszenie stóp. W tym celu, usiądź, następnie oprzyj się na łokciach, zegnij nogi w kolanach i unieś ugięte nogi w taki sposób, aby łydki były położone równolegle do podłogi. Ostatnim etapem jest wydech powietrza i opuszczenie ostrożnie nóg. Taki trening pozwoli nam ćwiczyć mięśnie brzucha. Przydatnym ćwiczeniem będzie znana „świeca”. Zacznij od wciągnięcia brzucha i ściągniętych łopatek. Ręce połóż wzdłuż ciała na karimacie. Wymienione ćwiczenia warto wykonywać ciągiem po kilka.

Informacje
Oceń Artykuł
Następny Artykuł
1Komentarze
reginalis
Regina Lis

Nie każda mama może sobie pozwolić na samym początku na pójście na fitness. Myślę, że na początku wystarczą chociaż krótkie ćwiczenia w domu czy spacer.

  • 0 0
Dodaj Komentarz