Jak robić zdjęcia dronem - fotografia na wysokim poziomie

Ocena
0.00
/
Głosów:0
Oceń

Niewyobrażalne ujęcia z lotu ptaka, niezapomniane momenty uwieńczone na filmach, całe panoramy w blasku wschodzącego słońca, bajeczne kadry. To nie zapowiedź nowego filmu, ale opis używania drona do kręcenia fantastycznych relacji i pamiątek na długie lata. I absolutnie nie jest to zabawka dla najbogatszych gadżeciarzy. Drony stają się coraz bardziej popularne, ich ceny są przystępne, a wybór modeli ogromny. Także każdy amator fotografii znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. A naprawdę warto.

Jak odpowiednio kadrować zdjęcia z drona?

W czasie wykonywania ujęć z powietrza nie zapominaj o podstawowych zasadach fotografowania. W doborze odpowiednich kadrów pomocne mogą się okazać linie podziału (grid). Dzięki uruchomieniu ich poprzez aplikację będziesz miał możliwość znalezienia punktów zaczepiania i szybciej wykadrujesz zdjęcia, jakie Cię interesują.

Czy format RAW jest najlepszy do fotografowana dronem?

Najlepszą opcją do robienia zdjęć jest  użycie formatu RAW. Format ten gwarantuje łatwiejszą edycję. W RAW dodatkowo łatwiej niż w formacie JPEG wydobyć prześwietlone bądź zacienione detale można tez bawić się kolorami i całą ekspozycją.

Czas naświetlania — Jak ustawić podczas zdjęcia dronem

Czas naświetlania jest kolejnym niezwykle ważnym czynnikiem przy robieniu zdjęć z powietrza. Jeżeli chcesz wyostrzyć zdjęcia oraz sprawić, żeby były wyraźniejsze, to pomocny będzie krótki czas naświetlania. Natomiast jeżeli chcesz uzyskać odwrotny efekt, to znaczy artystycznego rozmycia, wykorzystaj dłuższy czas naświetlania i wyposaż się w filtry ND.

Zwróć uwagę na pogodę podczas kręcenia filmów dronem

W trakcie wykonywania zdjęć zwracaj  uwagę na pogodę. Zawsze sprawdzaj prognozy przed planowanym lotem. Jak wiadomo pogoda, potrafi być zaskakująca i nawet z niedużej chmury może spaść intensywny deszcz, który uniemożliwi Ci start drona i utrzymanie go w powietrzu. Dlatego zainstaluj sobie aplikację, która pomoże Ci zaplanować lot i kontrolować warunki atmosferyczne.

Jakie ma znaczenie światło do fotografowania dronem

Z pogodą powiązany jest jeszcze jeden bardzo istotny aspekt – światło. Przebijające się smugi promieni słonecznych mogą spowodować, że nawet najgorszy teren może nabrać niesamowitego charakteru. Z uwagi na to staraj się planować latanie dronem rano, lub po południu w trakcie tzw. złotej godziny, kiedy słońce chyli się ku zachodowi lub wznosi przy wschodzie.

Warunki atmosferyczne, które przeszkadzają w używaniu drona

Nie jest dobrym pomysłem używania drona kiedy pada deszcz. Opady utrudniają kręcenie, a dodatkowo mogą zniszczyć nasze urządzenie. To samo tyczy się silnego wiatru, nie ma sensu walczyć z żywiołem. Nie jest jednak powiedziane, że trzeba go używać jedynie kiedy jest piękna, bezchmurna pogoda. Możemy osiągnąć wspaniałe, klimatyczne filmy np. kręcąc je we mgle. Kiedy masz ochotę polatać nad rzeką czy jeziorem, pilnuj uważnie momentu lądowania. Drony nie lubią kąpieli. Droższe modele wyposażone są w czujniki lądowania. To świetne rozwiązanie, nie tylko dla początkujących.

Informacje
Oceń Artykuł
1Komentarze
antoni1961
Antoni Majewski

Ten artykuł przypomniał mi, że mam takiego drona w domu. Muszę go przetestować!

  • 0 0
Dodaj Komentarz