Jak sprzedać nieruchomość? Proste, ale efektywne zasady!
Zastanawiasz się, w jaki sposób sprzedać swoją nieruchomość? Wiesz przecież, że zajęcie się sprzedażą tak wielkiej inwestycji potrzebuje dużo czasu, zaangażowania i często towarzyszy temu stres. Niby pojawiają się chętni, ale to nie wystarcza. Mało tego, po drodze mogą pojawić się niespodziewane problemy. Zapoznaj się prostymi, aczkolwiek efektywnymi zasadami, które pozwolą Ci się cieszyć pieniędzmi na koncie bez zbędnych nerwów i problemów!
Jak wycenić nieruchomość oraz skompletować potrzebne dokumenty?
Gdy myślimy o właściwie przeprowadzonej transakcji, powinniśmy przygotować wszelkie potrzebne dokumenty. Na początku sprawdź, jak wygląda twoje prawo do sprzedania nieruchomości. Zdarza się, że podmiot sprzedaży ma kilku właścicieli bądź postępowanie spadkowe nie dobiegło końca. Ważna jest prawidłowa analiza dokumentu uzyskania praw do mieszkania. Kolejna rzecz, jaką każdy myślący poważnie o transakcji ma obowiązek zrobić, jest upewnienie się, że nie poniesiemy kosztów podatkowych związanych ze sprzedażą i pieniędzmi, jakie za nią otrzymamy. Można się przed tym ochronić, ale to zależy od okresu, kiedy nabyliśmy mieszkanie oraz po jakim czasie je zbywamy, jaką cenę chcemy uzyskać i na co przeznaczymy zdobyte przez nas pieniądze.
Gdy dopełnimy dotąd opisanych formalności, powinniśmy zastanowić się nad wyceną naszej nieruchomości. Istotne jest przemyślenie, jaką potencjalną grupę docelową może ciekawić nasze mieszkanie i ile pieniędzy może ona poświęcić na jego zakup. Pozwoli nam to nie tylko określić cenę, na jaką będą w stanie sobie pozwolić, ale również specyfikę ogłoszenia, które może ich zachęcić do pozostania na nim dłużej, a może nawet do skontaktowania się z nami oraz umówienia się na wizytę! Określmy, jak dużą powierzchnię ma nasze mieszkanie. W jakiej lokalizacji się znajduje? Czy zlokalizowana jest przy głównej drodze? Czy może trochę na uboczu? Od kiedy jest oddane do zamieszkania? W jakim jest standardzie? Należałoby sprawdzić ceny mieszkań o podobnym wykończeniu, lokalizacji, jak również czy ich ceny w tym momencie rosną, czy spadają. Jest to trudne zadanie, dlatego niezwykle pomocna będzie opinia rzeczoznawcy.
Jak przyszykować nieruchomość na sprzedaż?
Przygotowaliśmy najistotniejsze dokumenty, określiliśmy cenę, znamy mniej więcej ewentualnych klientów, więc nadszedł czas na zadbanie o wizerunek naszej nieruchomości oraz dostarczenie jak najbardziej pozytywnych odczuć osobom oglądającym. Podstawową czynnością jest jego dogłębne wysprzątanie, naprawienie zepsutych akcesoriów oraz usterek, na przykład wymiana żarówek. Najistotniejsze jest pierwsze wrażenie, z tej przyczyny usuń wszystkie nadliczbowe akcesoria dotychczasowych lokatorów. Wymaluj ściany – są to powierzchnie, które nawet bez żadnych niepożądanych czynników ulegają zabrudzeniom. Sprawdź, czy instalacje wodne oraz elektryczne są sprawne, nie tylko dla bezpieczeństwa nowych mieszkańców, ale również dla swojego spokoju i komfortu.
Nada to mieszkaniu świeżości oraz zyska ono optycznie na wielkości. Zadbaj także o balkon, świeże ręczniki i wynieś śmieci. W czasie oglądania mieszkania zaproponuj aktualnym mieszkańcom wyjście na spacer, do kina, czy też do restauracji. Podsumowując wszystko, najlepiej, jeśli potencjalni nabywcy będą mogli poczuć się jak u siebie w domu. W sytuacji, gdy mieszkanie jest w stanie deweloperskim, sprawa jest ułatwiona. Wystarczy powierzchowne posprzątanie. Kiedy nie masz czasu na zajęcie się porządkami, zawsze możesz wynająć firmę sprzątającą, która zrobi te wszystkie czynności za Ciebie.
Jak promować nieruchomość w internecie?
Możemy wystawić ofertę, ale jeżeli nie uczynimy tego poprawnie, jest duża szansa, że przepadnie ona w gąszczu setek ofert codziennie wypuszczanych do sieci. Do odpowiedniej promocji potrzebujemy dobrej reklamy, co nie tylko zwiększy ilość ludzi odwiedzających Twoje ogłoszenie, ale również ilość zapytań, telefonów oraz maili zwiększających szansę na zdobycie odpowiedniego kupca.
Negocjacje podczas sprzedaży nieruchomości, a także prosty kontakt ze sprzedającym!
Negocjacje podczas sprzedaży mieszkania mogą nie należeć do łatwych. Trzeba pamiętać, że obie strony chcą wyjść na tym jak najkorzystniej. Podstawową zasadą jest zachowanie spokoju, a także niespieszne prowadzenie rozmowy. Jeżeli poczujesz, że negocjacje przybrały za bardzo na sile, to możesz poprosić o czas na przemyślenie argumentów drugiej strony i umówić się na następne spotkanie. Kontakt powinien być łatwy, dlatego warto podać dni i godziny Twojej dostępności!