Jak wybrać miejsce na uprawianie survivalu w Polsce?

Ocena
0.00
/
Głosów:0
Oceń

Pod hasłem survival kryje się wiele dziedzin. Najważniejsze to umiejętności praktyczne, takie jak zbudowania schronienia w lesie, czy rozpalenie ognia. Ważne również jest pozyskanie wiedzy dotyczącej nawigacji i gatunków roślin nadających się do spożycia. Na kursach kładzie się duży nacisk na aspekt psychologiczny, opierający się przede wszystkim na samokontroli i opanowaniu emocji. Wyróżnia się obecnie trzy dziedziny survivalu. Jest to survival wojenny, związany z zasadami przetrwania w trakcie działań wojennych, survival zielony dotyczący odnalezienia się w dziczy i survival miejski  ukierunkowany na zdolności społeczne.

Co to takiego jest survival?

Survival to inaczej szkoła przetrwania, to forma działań, która polega w skrócie na umiejętności życia w środowisku naturalnym bez dostępu do podstawowych wygód, jak dostęp do wody i prądu. Bardzo często osoby zafascynowane survivalem rezygnują również z zadaszonego noclegu na rzecz namiotów, czy też stworzonych własnoręcznie szałasów.

Czy survival jest aktywnością dozwoloną w Polsce? 

Przed 21 listopada 2019 roku ustawodawca, między innymi Lasy Państwowe ograniczały przebywanie osób na ich terenie do minimum. Nocowanie oraz zajmowanie określonego terenu było źle postrzegane i traktowane jako niezgodne z prawem. Jednakże środowiska osób zrzeszonych wokół survivalu oraz bushcraftu wypracowały porozumienie z Lasami Państwowymi. Dzięki tym przedsięwzięciom szara strefa została mocno ograniczona. Aktualnie w całej Polsce wydzielone są konkretne obszary, gdzie legalnie można praktykować szkołę przetrwania.

Okolice Świeradowa-Zdrój na Dolnym Śląsku

Osoby zainteresowane odpoczynkiem w lesie w formie survivalowej w południowo-zachodniej części Polski, powinny zwrócić swoją uwagę na Dolny Śląsk i okolice zdrojowej miejscowości Świeradów-Zdrój. To tutaj znajduje się jeden z terenów przeznaczonych do praktykowania survivalu oraz bushcraftu. Jest to atrakcyjna lokalizacja dla miłośników gór, przyrody oraz tajemnic Dolnego Śląska.

Nadleśnictwo Lubsko w Gorzowie Wielkopolskim

Jeśli interesują Cię bardziej tereny nizinne, świetnym przykładem dobrego wykorzystania powierzchni do survivalu są okolice Gorzowa Wielkopolskiego oraz Nadleśnictwa Lubsko. Tam znajdują się miejsca  położone w lasach. Charakterystyczne dla województwa lubuskiego drzewostany oraz dobra organizacja miejsc parkingowych. Tym szczycą się tamte okolice.

Elbląg oraz Stegna dla morskich wilków 

Niezwykle interesującą lokalizacją są również okolice Morza Bałtyckiego. Znajdziemy tam atrakcyjne miejsca do praktykowania survivalu. Najwięcej terenów znajduje się w okolicach Stegny oraz położonego bardziej na wschód Elbląga. Lasy, piasek oraz woda. Taki klimat przyciąga wielu. Szczególnie w okresie letnim jest to bardzo popularny kierunek dla pasjonatów survivalu oraz bushcraftu.

Czy swoją obecność należy zgłosić do nadleśnictwa?

Wydawałoby się, że spędzenie nocy w lesie z grupą znajomych jest proste i wymaga jedynie przygotowania prowiantu i miejsca do spania. Nic bardziej mylnego. Taka forma wypoczynku jeszcze do niedawna była niezgodna z prawem. Dopiero wielkie zainteresowanie i rosnąca popularność survivalu sprawiła, że prawo stopniowo zaczęło się zmieniać. Osoby, dla których spędzania czasu w lesie z dala od cywilizacji to nadrzędna zasada ich hobby, spotkały się z władzami Lasów Państwowych w celu wypracowania kompromisu.

W efekcie rozmów wprowadzono program zadowalający obie strony. Zasady są bardzo proste, w lesie można spędzić do dwóch nocy w grupie nieprzekraczającej 4 osoby, trzeba zgłosić ten fakt nadleśnictwu drogą mailową, najpóźniej w dniu planowanego noclegu. W sytuacji, gdy osób ma być więcej, należy ubiegać się o zgodę nadleśnictwa.

Tagi Artykułu
Informacje
Oceń Artykuł
1Komentarze
wiola1995
Wiola Adamska

Uwielbiam jeździć na takie wypady wraz z moim mężem. To nasze największe hobby, polecam wszystkim!

  • 0 0
Dodaj Komentarz