Maszyna do szycia – ale jaka? Poznaj typy maszyn!

Ocena
0.00
/
Głosów:0
Oceń

Chcesz być modna? Moda dzisiaj ciągle się zmienia, a ubrania są coraz droższe. Warto zainwestować w dobrą maszynę do szycia. Dzięki temu, możesz sama unowocześniać i przerabiać swoje ubrania albo nauczysz się szyć. W naszym artykule opowiemy o różnych rodzajach maszyn do szycia, Zacznij szyć i tworzyć, na pewno szybko uda się czerpać z tego radość!

Stebnówka

Wydaje się, że stebnówka jest najprostszą maszyną do szycia: posiada ona jeden ścieg, prosty. Małą ilość możliwości wynagradza jednak niezawodność, moc oraz bardzo dobra jakość wykonania. To właśnie stebnówkę wykorzystuje się do szycia skór a także innych grubych, twardych materiałów. Świetnie sprawdza się do szycia torebek i plecaków, można odnaleźć taki typ maszyny u szewca lub kaletnika.

Maszyna wielofunkcyjna

Obecnie jest to najmodniejsza z maszyn do szycia w domu. Do wyboru jest kilka typów ściegów. W zależności od typu taka maszyna może być mechaniczna albo elektroniczna – komputerowa, gdzie wybór rodzaju, długości i szerokości ściegu konfiguruje się za pomocą panelu elektronicznego. Mechaniczne sterowanie wymaga obsłużenia pokręteł oraz przycisków, jednak ich zaletą jest na pewno niższa cena. Liczba programów oraz ściegów jest różna w zależności od modelu, może ich być kilka, a nawet kilkadziesiąt.

Overlock

Służy do wykonywania ściegów zabezpieczających na krawędzi materiału. Jest wykorzystywana do łączenia, wykańczania i obszywania tkanin i dzianin. Takie maszyny mogą wykorzystywać trzy, cztery albo pięć nitek, każda z nich przechodzi przez swój niezależny chwytacz. To świetnie uzupełnienie maszyny wielofunkcyjnej, nawet gdy jest ona zaopatrzona w ścieg overlockowy. W tym typie maszyny pracuje nóż, który zrównuje i ścina brzegi obszywanych materiałów.

Coverlock - inaczej zwany renderką

Inaczej nazywany renderką, pozwala na stworzenie ściegu drabinkowego, który daje możliwość solidnego oraz efektownego scalania materiałów, w szczególności dzianin. Trochę podobny do overlocka, umożliwia nie tylko przeszywanie materiału po brzegu, ale po całej jego powierzchni. Jak szyje renderka? Przykładem takiego wykończenia są rękawy podkoszulek, nogawki spodni czy brzegi sukienek.

Merrylock

Połączenie overlocka i coverlocka, prawdziwy kombajn! Bardzo dobry sprzęt dla osób, które szyją dużo i często, przede wszystkim dzianiny. Taka maszyna często ma dodatkowo opcję szycia ściegiem łańcuszkowym. Nie zajmuje dużo więcej miejsca aniżeli overlock. Dzięki ogromnym możliwościom wyboru ściegów, wyboru przeróżnej liczby nitek oraz igieł można tworzyć z nią niemal wszystko, od prostych dziecięcych spodenek, po interesujące sukienki a nawet bluzy z kapturem o skomplikowanej konstrukcji.

Maszyna kieszonkowa

To nowinka i gadżet, który można zabrać ze sobą w podróż służbową lub na wczasy oraz wykorzystać do drobnych napraw. Niestety, niezwykle trudno jest podtrzymać prostą linię ściegu, dlatego nie zastąpi ona pełnowymiarowej maszyny w szyciu różnego typu materiałów.

Hafciarka

Maszyna typu hafciarka nie służy do szycia, tylko do ozdabiania materiałów –  daje możliwość wykonywania wyjątkowych wzorów na powierzchni odzieży, obuwia, tkanin oraz dzianin. W tej chwili dostępne są rozmaite hafciarki komputerowe, które umożliwiają tworzenie nieskończenie dużej ilości wzorów z użyciem wielu kolorów nici. Efekt może być fantastyczny – ograniczeniem jest tylko wyobraźnia właściciela takiej maszyny!

Informacje
Oceń Artykuł
1Komentarze
agalewandowska
Aga Lewandowska

Jak dla mnie idealna jest maszyna do szycia m320l serenade firmy singer. Każdy kto kupi sobie swoja pierwszą maszynę musi wiedzieć, że najlepiej gdy jest dopasowana do własnych wymagań. Ja lubię szyć, ale nie na każdej maszynie szło mi to dobrze. Podejrzewam, że i tak pierwsza maszyna nie będzie tą ostatnią.

  • 0 0
Dodaj Komentarz