Podstawowe zasady w branży kredytów hipotecznych

Ocena
0.00
/
Głosów:0
Oceń

Kredyt hipoteczny często jest jedynym sposobem na kupienie mieszkania czy wybudowania domu. Bez tego, nie mielibyśmy możliwości zamieszkać na swoim i bylibyśmy skazani na mieszkanie z rodzicami. Wcześniej jednak warto się zorientować, co kryje się za wzięciem kredytu hipotecznego, tak, żeby później nie było zaskoczenia! W poniższym artykule omawiamy blaski i cienie zaciągnięcia kredytu na mieszkanie!

Wkład własny – ile może wynosić?

Wkład własny jest pozyskanymi samodzielnie pieniędzmi przez potencjalnego kredytobiorcę, które trzeba wnieść, pokrywając część wartości aktywa trwałego. W dobie pandemii coraz więcej banków określiło minimalny wkład własny na poziomie 20% wartości wyceny nieruchomości. Całkowita kwota, która jest wkładem własnym, jest wpłacana osobie sprzedającej nieruchomość. Może być to deweloper, właściciel wystawionego mieszkania lub domu.

Czy tylko pieniądze mogą być wkładem własnym?

Istotne jest to, że wkładem własnym mogą być inne aktywa, niż zebrane na koncie elektronicznym pieniądze. Jeżeli w planach jest budowa domu, to w instytucji finansowej naszym wkładem własnym, może stać się działka, na której ten dom zostanie zbudowany. Jednak musimy być właścicielami tej ziemi. Świetnym pomysłem na wkład własny jest również inna nieruchomość. Nie może ona być zadłużona, a środki z jej sprzedaży mogą być rozliczeniem na rzecz wkładu własnego.

Ile lat możesz maksymalnie spłacać hipotekę?

Ta kwestia jest złożona, ponieważ instytucje finansowe zwracają uwagę wiek kredytobiorcy i czas, w którym zamierza przejść na emeryturę. Zazwyczaj czas trwania kredytu hipotecznego oscyluje w okolicach trzydziestu lat. Im później zaciągnięto świadczenia, tym krótszy okres pozostał do jego spłaty. Warto mieć świadomość tego, że instytucje finansowe mają różne limity maksymalnego wieku, do którego można brać kredyt. Z tego powodu powinno się sprawdzić przed zapytaniem o kredyt.

Czy hipotekę możesz spłacić w krótszym czasie?

Wcześniejsza spłata kredytu w niektórych przypadkach się opłaca. Jednak w większości będzie trzeba zapłacić prowizję za tę możliwość. Wtedy można pomyśleć o nadpłacaniu rat każdego miesiąca, a kredyt tym samym będzie się skracał. Jeżeli mamy jakieś wątpliwości czy pytania, warto z nimi zwrócić się do doradcy, który rzetelnie nam wytłumaczy, co warto robić, a co nie i wskaże nam korzystne rozwiązanie.

Informacje
Oceń Artykuł
0Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj Komentarz