W jaki sposób prać zabrudzone elementy pieluszek wielorazowych?

Ocena
0.00
/
Głosów:0
Oceń

Pranie pieluszek wielorazowych nie należy do czasochłonnych i trudnych czynności, szczególnie jeśli wypracujemy je sobie na przestrzeni tygodni i miesięcy. Stanie się to już częścią codziennej rutyny przy dbaniu o maluszka, a nie kolejnym obowiązkiem. Należy jednak poznać sposoby na najłatwiejsze dbanie i pieluszki w zależności od typu i materiału.

Wstępne czyszczenie pieluszek wielorazowych dla dzieci 

Należy zacząć od momentu, w którym zmieniamy zabrudzoną pieluszkę z pupy niemowlaka. Otulacze, o ile nie są brudne lub nie przeszły zapachem moczu, można przeznaczyć do wysuszenia i kolejny raz użyć przy kolejnej wymianie pieluch. Odnosi się to także do otulaczy z systemem SIO, czyli snap-in-one. Kieszonki, wkłady, zawartość otulaczy oraz pieluszki AIO, czyli all-in-one przeznaczone są do prania.

Podczas oczekiwania na wrzucenie ich do pralki można je umieścić w worku PUL lub w pojemniku z zamknięciem, o ile nie jest szczelnie zamykane. Kupki mleczne rozmywają się w wodzie, dlatego nie ma konieczności płukania ich pod wodą przed praniem, ale oczywiście nic się nie stanie jeśli tak zrobimy. W przypadku kupek starszych dzieci niezbędne jest zmycie jej z pieluszki. Ułatwią to specjalistyczne papierki umiejscowione w pieluszce, ale często wystarczający będzie strumień zimnej wody. Dużo rodzin wykorzystuje obecność bidetki, czyli małej słuchawki umieszczonej przy bidecie, żeby sprawnie zmyć zawartość pieluszki.

Podstawowe zasady prania pieluszek wielokrotnego użytku 

W przypadku wszelkich wkładów i innych chłonących części oraz pieluszek z materiałem PUL, sprawa wydaje się być całkiem prosta, należy tylko kierować kilkoma zasadami. Jeśli producent nie zaznaczył inaczej, powinieneś na początku dokładnie wyczyścić pieluszki bez żadnych środków czyszczących. To umożliwi usunięcie moczu znajdującego się w pieluszkach. Ten początkowy etap prania można wybrać jako oddzielny program pranie z wirowaniem, lub jako pranie wstępne, ale konieczne jest upewnienie się, że program zakończy się wraz z usunięciem wody.

Następnie czas na uruchomienie prania właściwego: powinno być wystarczająco długie i odbywać się w ciepłej wodzie: 40°C z wymaganym dodatkiem odkażacza lub 60°C, bez konieczności zastosowania odkażacza (np. proszku Nappy Fresh). Stosujemy tylko proszek do białych tkanin z niską, poniżej 5%, obecnością środku myjącego, z kolei z wybielaczami optycznymi posiadającymi w składzie tlen.

Kiedy zastosowanie odkażacza będzie konieczne podczas prania pieluch? 

Dbałość o higienę to kluczowa kwestia, stąd pieluszki wielokrotnego użytku muszą być prane porządnie, z możliwym usunięciem wszystkich drobnoustrojów. Temperatura 60° zachowana przez kilkadziesiąt minut będzie wystarczająco, żeby pozbyć się niebezpiecznych bakterii.

W przypadku niższych temperatur niezbędne jest wykorzystanie specjalistycznych, bezpiecznych dla środowiska i niewywołujących podrażnień proszków odkażających. Ich pojedynczy koszt nie jest duży, i dla bezpieczeństwa można je też dodawać do prania w wysokiej temperaturze. Po zakończonym programie prania należy wywiesić pieluszki, wysuszyć, i już można ponownie je wykorzystać. PUL jest podatny na wysokie temperatury, stąd nie należy go wystawiać na działanie promieni słonecznych i powieszać w niewielkiej odległości od grzejnika.

Pranie wełnianych pieluszek krok po kroku 

Naturalny materiał, który daje powłokę wodoodporną i który oddycha – wełna ma wiele zalet. Potrzebuje ona odmiennego podejścia i generalnie nie jest odpowiednia do prania w pralce, bo pojawia się ryzyko skołtunienia się otulaczy, gatek lub longów. Pocieszające jest to, że wełnę pierzemy sporadycznie.

Lanolina to substancja, którą pokrywa się wnętrze pieluszki wełnianej, aby stworzyć nieprzemakalną barierę. To właśnie dzięki temu taką pieluchę wystarczy wywietrzyć, zamiast prać przed każdym użyciem. Przy sporym zabrudzeniu, pranie wykonuje się ręcznie, a następnie odciska się wodę suchym ręcznikiem. Spróbuj nie wykręcać materiału i wystrzegaj się gorących temperatur.

Informacje
Oceń Artykuł
0Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj Komentarz